ÅBEN TRÆNING I BSF FOR PIGER I ÅRGANG 03-08 I UGE 30-33

ÅBEN TRÆNING I BSF FOR PIGER I ÅRGANG 03-08 I UGE 30-33

Skrevet af: Gert Sørensen
12. juli 2020

BSF pige ungdomshold har så småt startet forberedelserne til efterårssæsonen og har du lyst til at prøve kræfter med fodbold på højt niveau og blive en del af et inspirerende og udviklende talentmiljø så er muligheden her.

BSF åbner nemlig for at alle interesserede spillere kan komme og prøve sig af i klubben. Er du fra årgang 2003-2008, så er der mulighed for at komme til åben træning i ugerne 30-33 - vi byder varmt velkommen.

Vi har både elitehold og breddehold i BSF, det er helt essentielt for os at vi kan tilbyde både elite- og breddefodbold til både kvinder og piger og vi ønsker at have minimum 2 hold i hver årgang da vi har den overbevisning at uden bredde ingen elite.

Elitært træningsmiljø

Alle elitehold træner 3-4 gange om ugen og har derudover mulighed for styrketræning samt behandling hos klubbens behandlerteam (massør og fysioterapeut) og vi har stor fokus på individuel kompetence træning før under og efter træning.

Optræning

I vores kvinde-pige afdeling fra U13 er optræning en vigtig del af den enkelte spillers udvikling, optrænings aftaler sker i samarbejde mellem trænerne på de enkelte hold og spilleren, dog altid med spilleren i centrum og ud fra princippet 25-50-25 som beskrevet I DBU’s holdninger & handlinger.

Elitehold og trænere

Vores elitehold spiller i de bedste rækker på Sjælland, U13 liga 1, U14 liga 1, U16 øst og U18 øst.

Så har ovenstående givet dig blod på tanden og lyst til at prøve BSF af så kan du kontakte chef trænerne på de enkelte hold eller møde op på en af træningsdagene.

U13-1(Årgang 08):

Brian Friis:

Mail: egevej33@gmail.com

Mobil: 21123735.

U14-1 Fælleshold med LSF (Årgang 07):

Brian Friis:

Mail: egevej33@gmail.com

Mobil: 21123735.

U15-1 (Årgang 05+06)

Morten Skoubo

Mail: skoubo4@gmail.com

Mobil: 26715842

U16-1 (Årgang 05+06):

Brian Trolle

Mail: brian.trolle@hotmail.com

Mobil: 22504228

U18-1 (Årgang 03+04):

Per Agerholm

Mail: peragerholm@gmail.com

Mobil: 20654598

Træningstider se https://bsfodbold.dk/kvinder-piger/andet/traeningstider

De forventninger, man som spiller og forældre kan have til BSF:

  • BSF skaber rammerne således, at spillerne føler sig godt tilpas, har trygge omgivelser og føler sig hjemme i BSF.
  • BSF tilbyder spilleren et trænings- og kampniveau der bevirker, at spilleren vil kunne få de udfordringer, der er nødvendige for den videre udvikling. Træningen omfatter det tekniske, taktiske, konditionelle, styrketræning og koordinationstræning. Desuden tilbydes spillermøder/udviklingssamtaler.
  • BSF stiller kvalificerede trænere og gode faciliteter til rådighed som gør, at spilleren kan udvikle sig optimalt.
  • BSF er parat til at hjælpe og afholde samtaler med såvel spilleren som spillerens forældre, såfremt en af parterne har behov herfor.
  • BSF er behjælpelig i situationer, hvor spilleren er i en evt. ”downperiode” og/eller er skadet.
  • Vi hjælper spilleren videre hvis man ønsker at prøve sig af i et andet miljø/klub.
  • I BSF er det ok at fejle og tage chancer som spiller

Følg pigefodbold i BSF
Følg også Pigefodbold i BSF på klubbens HjemmesideFacebookInstagram