Pressemeddelelse Peer Lisdorf

Pressemeddelelse

Skrevet af: Ballerup-Skovlunde Fodbold
02. oktober 2019

PRESSEMEDDELELSE FRA BALLERUP-SKOVLUNDE FODBOLD (BSF)

Ændringer i trænerteamet omkring BSF’s Kvindeliga mandskab


Ballerup-Skovlunde Fodbold orienterer hermed om, at klubben er nået til den konklusion at opsige ansættelsesforholdet med klubbens Kvindeliga cheftræner Peer Lisdorf. Dette sker med øjeblikkelig virkning.

Peer Lisdorf har fungeret som Kvindeliga cheftræner i BSF i efterårs sæsonen 2019 samt i de foregående fire sæsoner for klubbens herrer hold. Vi ønsker at takke Peer for den store indsats, han har ydet, såvel på og omkring Kvindeligaholdet som generelt for klubben.

Sportschef Thomas Maale overtager ansvaret som cheftræner for Kvindeliga holdet i BSF pr. dags dato og frem til sæsonens udgang 31.12.2019. Thomas Maale har klubbens fulde opbakning og tillid, og har indgående kendskab til klubben og holdet.

Der igangsættes nu en proces med henblik på at ansætte en cheftræner til forårssæsonen med ansættelse fra 1.1.2020.

Al henvendelse vedr. ovenstående kan ske til Sportschef Thomas Maale på 51965872 eller Bestyrelsesmedlem Jakob Villadsen på 20602677.