Årets pigeungdomsspiller 2022

Årets pigeungdomsspiller 2021/22

Skrevet af: Gert Sørensen
15. juli 2022

Denne pris er klubbens højeste pigeungdomspris og gives som regel til en spiller af ældste årgang på højeste niveau. Blandt tidligere modtagere af denne pris kan nævnes Agnete Nielsen, Kamilla Karlsen, Pernille Larsen, Julie Bank Weltz og Sophia Nordby, Lærke Rasmussen og Alberte Angersbach alle spillere som har spillet/spiller på klubbens bedste kvindehold.

I år er det Catarina Bonke (Cat) som bliver den fortjente modtager af prisen.

Cat kom til klubben i juni 2019 fra FC Helsingør og spillede på vores U16-1 hold og sidenhen på vores U18-DM hold, Cat blev i vinters rykket op til senior et ½ halvt år før tid og den overgang har hun klaret flot og har spillet sig til en plads i start 11 på vores 2 divisionskvindehold

Cat er en kontant midtstopper og er fysisk stærk spiller og går altid all in i sine dueller, hun har ligeledes et hårdt skud og kan slå nogle lange præcise afleveringer.

Cat er heller ikke bleg for at hjælpe på KS2 når det er påkrævet og leverer altid en 100% indsats også her.

Vi håber du fortsætter din positiv udvikling som spiller og stort tillykke med prisen som årets ungdomsspiller 2021/2022