Transitionstræner i BSF
Foto: Gert Sørensen

Transitionstræner i BSF

Skrevet af: Gert Sørensen
23. juni 2019

Sixten Rørth Westerberg bliver klubbens transitionstræner, med ansvar for at sikre en god overgang fra ungdoms- til seniorfodbold og skabe et godt miljø for talenter som på sigt kan spille på kvindeligaholdet. Det indebærer at han er ny cheftræner for klubbens kvindesenior 2 som efter sommerferien skal spille i kvindeserie øst. Samtidig skal han også fungere som fysisk træner for vores U13-U18 elitepige hold.

Som led i transitionsarbejdet, er han med omkring kvindeliga holdets træning og kampe i et vist omfang, så det betyder et stærkt samarbejde mellem ham, kvindeliga holdet og U18 elitepige holdet, samt tæt dialog i forhold til optræning mellem de 3 hold.

Kvindesenior 2 er derfor et vigtigt hold i vores elitesetup som kan fungere som en solid base og transitionshold for unge talenter som går fra ungdoms fodbold til senior fodbold, og som måske ikke helt er klar til kvindeliga bold med det samme.

 

Trænererfaring

Januar 2015 - november 2016

Cheftræner Aalborg Chang Herresenior

Januar 2016 - november 2016

Cheftræner Aalborg Chang U13-U14 Piger

Januar 2017 - juni 2017

Træner HIK U14 Talent Drenge

Juli 2017 - januar 2018

Træner HIK U13 Talent Drenge

Juli 2017 - januar 2018

Fysisk Træner med ansvaret for HIK U14-U19

Januar - december 2018

Fysisk Træner med ansvaret for hele HIK’s Talentafdeling (U11-U19).
Juli - december 2018
2.assistenttræner for HIK U19 Divison

Januar 2019 - Juli 2019

U18 DM assistenttræner og fysisk træner for BSF U16 eliteøst piger.

 

Træneruddannelse:

2007 DFIF Fitnessinstruktør

2016 UEFA B-Licens

2016 DBU Træneren som Leder + Insights Discovery person profil

2017 DIF Diplomtræner

2017 DIF Coaching 1

2018 DIF Elitetræner - Idrættens Trænerakademi

2019 UEFA A-Licens – færdiguddannet januar 2020.

 

Lidt baggrundshistorie

Jeg har altid været fysisk aktiv, spillet fodbold fra jeg var barn og indtil jeg valgte at stoppe efter en hjernerystelse i 2015. Derudover har lavet alt fra at dyrke tungt styrkeløft til at løbe halv- og hel maraton, fungeret som fitnessinstruktør/personlig træner de seneste 12 år samt læst til fysioterapeut. Fodbold har altid været en passion for mig, og jeg har et ubetinget mål om på sigt at skulle arbejde fuldtid i fodboldverdenen.

Som et naturligt led i at min drivkraft og energi kommer fra at arbejde med mennesker, arbejder jeg via SixFitº med forskellige konsulentfunktioner; primært som mentor og coach - for både unge og voksne - men også med afstikkere som underviser og specialtræner; i blandt andet TRX-træning, i fysisk træning og specialtræning af fodboldspillere, vægttabsforløb samt træning af deltagere til OCR-løb.

Sideløbende med det har jeg gået på Idrættens Træner akademi(ITA), hvor jeg fra oktober 2018 blev uddannet DIF Elitetræner, der står som Danmarks højeste træneruddannelse, hvorfor jeg også er en del af Team Danmarks trænernetværk og er til forskellige foredrag hos dem.
I januar 2019 startede jeg på UEFA A-Licens uddannelsen, hvor jeg blandt andet er i gang med min hovedopgave om optimering af målmandens rolle i opbygningsspillet.