BSF ansætter ny Head of Coaching til pigeakademiet

BSF ansætter ny Head of Coaching til pigeakademiet

Skrevet af: Thomas Maale
07. december 2025

BSF siger ved udgangen af december farvel til Kenneth Nielsen, som har varetaget rollen som Head of Coaching. I den forbindelse har klubben ansat Frank Johnsen, der tiltræder i en fuldtidsstilling i samme funktion. Frank Johnsen er blandt andet tidligere U16-landstræner og Kvindeliga cheftræner i Sundby.

Talentchef Thomas Maale udtaler:
“Det er med stor glæde, at vi har ansat Frank Johnsen. Frank kommer med en masse erfaring fra pige- og kvindefodboldverdenen, som vi mener, at vi kan få stor glæde af. Jeg tror, at Frank kan være med til at føre os op på øverste niveau igen og bidrage med værdifulde input til, at vi kan rykke vores organisation – og ikke mindst kulturen omkring pigeakademiet.”

Frank Johnsen udtaler:
“Mine forventninger til jobbet som HOC i BSF er, at jeg sammen med de stærke menneskelige ressourcer, der er i klubben, kan bygge videre på det gode arbejde, der allerede er lagt i pigeafdelingen. Jeg skal stå på skuldrene af det seriøse arbejde, den afgående HOC, Kenneth Nielsen, har udført, og jeg glæder mig til at udvikle videre på et solidt fundament.

Jeg tror, at jeg med min erfaring fra landshold, ungdom og seniorfodbold på højeste klubniveau i Danmark kan være med til at styrke miljøet yderligere i forhold til de krav og muligheder, der skal til for at kunne begå sig blandt toppen af dansk fodbold.”