BSF Women har fået tilgang af Naya Madsen
Skrevet af: Gert Sørensen06. marts 2026
Kvindefodbold, BSF´s spillertrup og klubskifte.
BSF Women har fået tilgang af Naya Madsen som kom tilbage til BSF i sommers fra Brøndbyernes pige talent, i første omgang startede på vores U19 hold, hun er nu rykket op til senior et ½ halvt års tid før hun aldersmæssigt bliver senior og Naya indgår nu i vores C-liga trup.
BSF har en stolt tradition inden for kvindefodbolden og vores målsætning er at komme tilbage til toppen af dansk kvindefodbold og minimum være en fast del af B-ligaen, samt være med i kvalspillet til A-ligaen over tid. Cheftræner Uno Apold, er glad for tilføjelsen af Naya til truppen og udtaler:
Naya er en hurtig kantspiller med et stærkt venstreben. Passer perfekt til vores spillestil med konstante udfordringer i modstandernes bagrum. Vi er glade for at Naya valgte at komme tilbage til BSF efter en tur til Brøndby.
Naya udtaler i forbindelse med oprykningen til Kvindesenior 1:
Jeg er rigtig glad for at blive en del af KS1-truppen, og jeg glæder mig til at udvikle mig i et stærkt træningsmiljø, hvor tempoet er højt, og hvor jeg kan blive udfordret både teknisk og fysisk. Jeg håber at kunne bidrage til holdet med min hurtighed, mit venstreben og et godt skud udefra. Jeg ser frem til nye udfordringer og gode kampe.
Vi vil i denne kommende tid præsentere yderligere 2 transitions spillere som rykkes fast op på vores C-liga hold fra og med næste uge.
Vi har med Frank Johnsens ankomst som Head of Coaching sat endnu mere fokus på den transitionstræning som den tidligere HoC Kenneth Nielsen havde igangsat.
Formålet med transitionstræning i BSF er primært at facilitere en gnidningsløs overgang for unge talenter fra ungdoms- til seniorfodbold, hvor de fysiske, tekniske og mentale krav øges markant.
Træningen fokuserer på at udvikle spillernes evne til at håndtere højere tempo, fysisk kontakt og taktisk kompleksitet.
Målet er at sikre, at flere talenter gennem nåleøjet og etablerer sig på førsteholdet, samtidig med at de bevarer glæden og udvikler sig i et stærkt miljø og i alt det kigger vi nødvendigvis ikke på alder, men har hele tiden spilleren i centrum.
Derfor er det glædeligt at vi får suppleret vores C-Liga trup med unge talenter fra egne rækker noget som er et klart strategisk mål.
