BSF til VM i Australien

BSF til VM i Australien

Skrevet af: John Walsh
21. juli 2023

Lørdag spiller Danmark sin første kamp ved VM 2023 mod Kina på Perth Rectangular Stadium i Perth, Australien.

Ballerup-Skovlunde Fodbold har en lille aktie i flere af de danske spilleres udvikling, da flere af dem har spillet i klubben i deres ungdomsår og nogle har haft debut på seniorniveau.

Simone Boye Sørensen

Simone er årgang 1992 og kom til klubben (Skovlunde IF) som ungdomsspiller og spillede i klubben indtil hun som senior skiftede til Brøndby IF.

Simone har spillet i følgende klubber efter BSF:

 • Brøndby IF
 • FC Rosengård
 • FC Bayern München
 • Arsenal FC
 • Hammarby Fotboll (Nuværende)

 

 

 

Rikke Læntver Sevecke

Rikke er årgang 1996 og kom til Ballerup-Skovlunde Fodbold i vinteren 2012 fra Nykøbing Falster og spillede i 3 år i klubben på både U18 DM og 3F Liga holdet inden hun skiftede til Brøndby IF.

Rikke har spillet i følgende klubber efter BSF:

 • Brøndby IF
 • FC Fleury 91 (Frankrig)
 • Everton FC (Nuværende)

 

 

 

 

Sofie Svava

Sofie som er årgang 2000 kom til Ballerup-Skovlunde Fodbold i vinteren 2016 for som 15 årig at spille med på klubbens 3F liga hold. Sofie kom fra B.93. Efter at have spillet et år for BSF skiftede Sofie også til Brøndby IF i vinteren 2017.

Sofie har spillet i følgende klubber:

 

 • Brøndby IF
 • FC Rosengård (Sverige)
 • VfL Wolfsburg 
 • Real Madrid CF (Nuværende)

 

 

 

Sofie Bredgaard

Sofie som er årgang 2002 kom til Ballerup-Skovlunde Fodbold i vinteren 2016 og kom ind på vores daværende U14 hold. Sofie kom fra Melby-Liseleje. Efter at have spillet næste to år for BSF skiftede Sofie videre til B.93.

Sofie har spillet i følgende klubber:

 • B.93
 • Linköpings FC (Sverige)
 • FC Rosengård (Sverige) (nuværende)

 

 

 

 

Nicoline Sørensen

Nicoline er årgang 1997 og kom til BSF i 2007 som 10 årig fra Måløv Boldklub. Der var ingen tvivl om at Nicoline allerede der, havde et stort talent for fodbolden og hun spillede opad på ældre årgange gennem hele sin tid i BSF. Nicoline kom også hurtigt i DBU søgelys og fik debut på U16 landsholdet som 14-årig i 2012. Nicoline var meget dedikeret til sin sport og selvtrænede en hel del og trænede gennem længere tid i BSF med klubbens drengehold flere gange om ugen. Nicoline fik allerede som 15 årig debut på klubbens daværende Kvindeliga hold og rykkede allerede til udlandet som 16 årig, hvor hun skiftede til FC Rosengård.

Nicoline har spillet i følgende klubber efter BSF:

 • FC Rosengård
 • Brøndby IF
 • Linköpings FC
 • Brøndby IF
 • Everton FC (Nuværende)

 

 

 

Kathrine Østergaard Larsen

Kathrine er årgang 1993 og kom til BSF i januar 2012 som 18 årig fra Herstedøster. Kathrine kom ind på U18 DM holdet den sidste af sæsonen 2011-2012 og rykkede derefter op som kvindesenior i sæsonen efter. Her nåede Kathrine at spille en sæson inden hun tog til USA for at studere. Efter hjemkomsten fra USA i sommeren 2013 spillede Kathrine endnu 2 sæsoner i BSF på daværende Kvindeligahold og rykkede i vinteren 2015 videre til Brøndby IF.

Kathrine har spillet i følgende klubber efter BSF:

 • Brøndby IF
 • FC Nordsjælland
 • Djurgårdens IF
 • Klepp IL
 • Brøndby IF
 • Hammarby Fotboll (Nuværende)

 

 

Josefine Hasbo

Josefine er årgang 2001 og kom til BSF i foråret 2013 som 12 årig. Hun blev en del af vores meget talentfulde 2001 årgang og spillede i klubben indtil sommeren 2018, hvor hun rykkede til Brøndby. Josefine var allerede i en meget ung alder ambitiøs og stillede krav til både trænere og omgivelser for at få den optimale træning.

Det var på klubbens tur til Dallas International Girls Cup at Josefine første gang kom i kontakt med Harvard University, da universitetets scout kontaktede BSFs ledere for at høre, hvad det dog var for en talentfuld pige og om de måtte snakke med hende. De fulgte hende derefter i de kommende år og Josefine har i dag et fuldt scholarship på universitetet, hvor hun også spiller på deres kvindehold.

Josefine har spillet i følgende klubber efter BSF:

 • Brøndby IF
 • Harvard University (Nuværende)